Zalecane środki ochrony - ROD Senior

Senior

Rodzinny Ogród Działkowy w Nowym Sączu

Przejdź do treści
Terminarz oprysków drzew owocowych na działce
na rok 2025

Odpowiednio wykonywane opryski drzew owocowych są gwarancją uzyskania zdrowych i smacznych owoców z własnej działki. Niezmiernie ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego środka ochrony ale także właściwy termin wykonania oprysku. Pobierz nasz specjalny terminarz oprysków drzew owocowych na działce w postaci praktycznej tabeli, dzięki któremu z łatwością dobierzesz preparat i termin oprysku na Twoje drzewka.
Środki i preparaty na choroby i szkodniki roślin - skopiuj link poniżej do przeglądarki ...
https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/cms/srodki-i-preparaty-na-choroby-roslin

Preparaty ekologiczne
do samodzielnego przygotowania

Preparat z mniszka lekarskiego
Stosuje się go na rośliny w formie oprysku oraz do podlewania kompostowanej materii organicznej. Liście i kwiaty mniszka najlepiej zbierać w końcu kwietnia i na początku maja.
Gnojówka z mniszka jest bardzo przydatna w ogrodzie. Stosuje się ją na rośliny w formie oprysku oraz do podlewania kompostowanej materii organicznej. Jest bogata w związki potasu, magnezu, siarki i krzemu. Dzięki czemu działa wzmacniająco na rośliny. Zawartość substancji lotnych pozwala na stosowanie preparatu do ochrony drzew i krzewów owocowych przeciw miodunkom,  mszycom i przędziorkom.
Liście i kwiaty mniszka najlepiej zbierać w końcu kwietnia i na początku maja (a nawet do sierpnia),
z kolei  korzenie od października do listopada.
Przepis:
Na 1 wiadro gnojówki: 400 g zielonej masy (należy ją rozdrobnić) zalać 10 l ciepłej wody i odstawić na
3 godziny.

Gnojówkę z mniszka podaje się bez rozcieńczenia do podlewania kompostu oraz jako użyźniacz gleby, który przyspiesza rozkład materii organicznej. Przecedzoną gnojówkę w formie oprysku stosuje się jako zabezpieczenie przed szkodnikami drzew owocowych.
Preparat nanosi się na drzewka i krzewy w okresie pękania pąków i po kwitnieniu, powtarzając zabieg co ok. 2 tygodnie.

Gnojówka z pokrzyw
Pokrzywę zebraną przed kwitnieniem, tniemy na mniejsze kawałki i zalewamy wodą w proporcjach 1 kg pokrzyw na 10 litrów wody. Nie napełniamy beczki po brzeg, ponieważ w czasie procesu fermentacji zawartość będzie się ‚burzyć’. Raz dziennie mieszamy zawartość, co pozwoli na dostarczenie tlenu do procesu fermentacji i przyspieszenie go. Po 10-21 dniach mamy gotowy życiodajny płyn, którym po rozcieńczeniu 1:10 podlewamy rośliny. Jeżeli daliśmy więcej pokrzyw niż zalecane powyżej, rozcieńczamy 1:20. Dla wzmocnienia delikatnych roślin używa się delikatnego roztworu.
Proces fermentacji trwa od 10-21 dni w zależności od pogody.
Ten niezwykle cenny naturalny płynny nawóz jest gotowy gdy przestanie się burzyć i nabierze ciemnego koloru.
Gnojówka w okresie fermentacji nie pachnie najlepiej, ale jeśli komuś przeszkadza wystarczy dodać waleriany czyli wyciągu z kozłka lekarskiego.
Ciemnozielone liście zawierają duże ilości żelaza, chlorofilu, potasu, witamin i wielu innych cennych minerałów, a we włoskach parzących są związki krzemu i wapnia.



Ekologiczne środki ochrony roślin do samodzielnego wykonania
Nazwa
Sposób sporządzenie
Zastosowanie
wyciąg z czosnku
200g roztartych ząbków czosnku
Zalać 10l wody
Odstawić na 24 godz
Stosować bez rozcieńczania
Zwalcza mszyce, odstrasza zapachemwiele innych owadów, przeciwdziała chorobom bakteryjnym warzyw, np. kanciastej plamistości ogórka
wyciąg z pokrzywy
1 kg świeżego ziela pokrzywy
Zalać 10l wody
Pozostawić na 24 godz
Stosować bez rozcieńczania
Zwalcza mszyce i inne owady i roztocza
wyciąg z krwawnika pospolitego
1 kg świeżych roślin krwawnika
Zalać 10l wody
Odstawić na 24 godz
Po czym gotować 30 min
Zwalcza mszyce i inne owady
Szare mydło
200g szarego mydła
Zalać 10l wody
Dokładnie wymieszać
Zwalcza mszyce i inne owady i roztocza
Opryski drzew owocowych w marcu
Opryski drzew owocowych w marcu pozwalają uniknąć groźnych chorób roślin sadowniczych, których zwalczenie w późniejszym terminie często bywa już niemożliwe. Dlatego, obok cięcia drzew, są one jednymi z najważniejszych wiosennych zabiegów w sadach. Dowiedz się jakie opryski drzew owocowych przeprowadzić w marcu i jakich środków ochrony roślin użyć w tym celu. Oto najważniejsze marcowe opryski drzew owocowych!

Opryski przeciw kędzierzawości liści brzoskwini
W marcu opryskujemy drzewka brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści. Jest to najgroźniejsza i corocznie występująca choroba brzoskwini, wywoływana przez grzyba Taphrina deformans. Jeżeli nie wykonamy oprysków zapobiegawczych w marcu to w maju, gdy wystąpią pierwsze objawy, na walkę z tą chorobą będzie już za późno. Zarodniki zimują na korze drzewek i na łuskach pąków. Do zakażenia liści może dojść już w momencie nabrzmiewania pąków.
Drzewka brzoskwi opryskujemy środkiem Miedzian 50 WP. Zabieg wykonujemy w okresie bezlistnym, w czasie nabrzmiewania pąków. Drzewa pod tym kątem obserwujemy już od drugiej połowy lutego, a okres oprysku wypada około przełomu lutego i marca. Opryski wykonujemy, gdy temperatura powietrza osiągnie minimalnie 6°C. Stosujemy dawkę 10 g środka Miedzian 50 WP rozpuszczone w 1 l wody. Taka ilość cieczy wystarcza na 10 m² uprawy. Wykonujemy maksymalnie 1 zabieg w ciągu sezonu.

Innym skutecznym środkiem do opryskiwania drzew owocowych w marcu, ograniczającym rozwój kędzierzawości liści brzoskwini jest Syllit 65 WP. Opryskujemy nim drzewka od fazy nabrzmiewania pąków do fazy ich opadania. Zalecana przez producenta dawka preparatu to: 13 g środka rozpuszczonego w 5-15 l wody. Taka dawka wystarcza na 100 m² uprawy. Posiadaczom pojedynczych drzewek brzoskwini wystarczy dawka 7,5 g środka Syllit 65 WP rozpuszczonego w 1 l wody. Do sporządzenia cieczy użytkowej używamy wody o temperaturze pokojowej. Wykonujemy dwa opryski Syllitem 65 WP w odstępie 7-10 dni (pierwszy powinien być w fazie nabrzmiewania pąków). Opryski wykonujemy gdy temperatura przekroczy 6°C.

Do marcowych oprysków brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści stosujemy również preparat Cobresal 50 WP. Zabieg wykonujemy jednorazowo w okresie bezlistnym przed rozpoczęciem wegetacji, najlepiej w czasie nabrzmiewania pąków. Stosujemy dawkę 10 g środka rozpuszczonego w 1 litrze wody na 10 m².

Opryski w marcu przeciw mączniakowi jabłoni
W marcu opryskujemy drzewa jabłoni w celu zwalczania grzyba Podosphaera leucotricha, wywołującego mączniaka prawdziwego. Grzybnia zimuje na pędach i w pąkach, wraz z ruszeniem wegetacji grzyb infekuje rozwijające się liście.
Na działkach opryskujemy jabłonie preparatem Siarkol 800 SC. Opryski wykonujemy przed kwitnieniem i bezpośrednio po kwitnieniu jabłoni. Stosujemy dawkę 75 ml środka rozcieńczonego w 6 l wody, co wystarcza na 100 m² plantacji. Oprysków nie wykonujemy w czasie ciepłej i bardzo suchej pogody, ze względu na wrażliwość roślin na działanie siarki. Wykonujemy nie więcej jak 6 zabiegów preparatem Siarkol 800 SC w czasie sezonu wegetacyjnego, zachowując 7-10 dniowe odstępy między kolejnymi zabiegami.

Opryski w marcu na raka bakteryjnego
Wczesną wiosną drzewka owocowe narażone są na infekcję bakterii Pseudomonas syringae pv. syringae, wywołującą chorobę o nazwie rak bakteryjny drzew pestkowych. Poraża ona na działkach najczęściej wiśnię, czereśnię, brzoskwinię i morelę. Bakterie zimują na powierzchni pędów, w pąkach i w korze drzewek owocowych. Zapobiegawczo opryskujemy w marcu drzewa pestkowe, aby uniknąć rozwoju choroby. Szczególnie, jeżeli rok wcześniej choroba ta wystąpiła na uprawnianych drzewkach.
Do zwalczenia raka bakteryjnego w marcu wykorzystujemy, wymieniony już wcześniej, preparat Miedzian 50 WP. Stosujemy dawkę 3 g środka w 0,5-0,75 l wody, co pozwala na wykonanie zabiegu na powierzchni 10 m². Opryskujemy drzewka profilaktycznie w fazie nabrzmiewania pąków kwiatowych. Kolejne zabiegi powtarzamy w fazie kwitnienia i fazie wzrostu owoców. Opryski wykonujemy, gdy temperatura powietrza osiągnie minimum 6°C.

Innym skutecznym preparatem jest Cobresal 50 WP. Zalecana dawka to 3 g środka w 0,5-0,75 l wody na powierzchnię 10 m². Opryski wykonujemy w fazie nabrzmiewania pąków kwiatowych.

Opryski drzew jabłoni przeciw kwieciakowi
Pierwsze słoneczne marcowe dni, to czas gdy uaktywniają się chrząszcze kwieciaka jabłoniowca (Anthonomus pomorum). Jest to bardzo groźny szkodnik sadów jabłoniowych. Rozpoczyna on żerowanie w fazie nabrzmiewania pąków. Wygryza w nich otwory, z których wycieka sok - tzw. "wiosenny płacz pąków". To z kolei sprzyja infekcjom chorób grzybowych. Przeciwko kwieciakowi jabłoniowcowi wykonujemy opryski jabłoni w marcu, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy jego żerowania (charakterystyczne okrągłe otwory w pąkach).

Do zwalczenia kwieciaka jabłoniowca stosujemy środek Calypso 480 SC w dawce 1,5 ml w 7,5 l wody, do wykorzystania na powierzchni 100m². Oprysk preparatem wykonujemy w czasie pękania pąków jabłoni, gdy temperatura przekroczy 10°C. Zabieg powtarzamy po upływie 7 dni.

Przeciwko kwieciakowi jabłoniowcowi możemy wykorzystać także środek Decis Ogród 015 EW. Drzewka opryskujemy w czasie pękania pąków kwiatowych, w słoneczne dni, gdy temperatura osiągnie co najmniej 12°C. Stosujemy dawkę 7,5 ml środka w 7 l wody na 100m² uprawy. Oprysk wykonujemy ponownie po 14 dniach.

Rdza gruszy - zwalczanie, opryski, zapobieganie

Rdza gruszy jest chorobą coraz częściej atakującą grusze. Uszkadza głównie liście grusz ale może też porażać owoce.

Rdza gruszy - objawy
Pierwsze objawy świadczące o porażeniu gruszy przez rdzę pojawiają się wiosną na młodych liściach gruszy. Od maja można zaobserwować małe, pomarańczowożółte plamy na górnej części liści gruszy. Z biegiem czasu powierzchnia plam powiększa się i przybierają one postać jaskrawo pomarańczowych narośli. W tych miejscach liście grubieją i sztywnieją. Narośle są w środku gąbczaste. W lecie na dolnej części liści formują się stożkowate, żółte skupienia zarodników. Porażone liście przedwcześnie opadają z drzew. Objawy rdzy gruszy występują, choć znacznie rzadziej, także na owocach, ogonkach liściowych i pędach. Mają one postać pomarańczowych, wzniesionych i twardych plam. Porażone owoce najczęściej opadają na ziemię, a te, które zostaną na drzewie, nie nadają się do spożycia.

Rdza gruszy - zapobieganie
Zapobieganie rdzy gruszy to przede wszystkim unikanie sadzenia w pobliżu grusz jałowca sabińskiego, który jest żywicielem pośrednim patogenu powodującego tę chorobę. Niestety na terenie ogrodów działkowych jest to ciężkie do wykonania, ze względu na coraz większą popularność nasadzeń z roślin ozdobnych. Zarodniki grzyba, przenoszone z jałowców dzięki podmuchom wiatru, potrafią przedostawać się na odległość kilkuset metrów, a nawet kilku kilometrów. Wyeliminowanie jałowców z tak dużego obszaru działek jest praktycznie niemożliwe. Dlatego rdza gruszy rozwija się głównie właśnie w uprawach amatorskich na terenie ogrodów działkowych i przydomowych. Jeżeli chcemy bezproblemowo uprawiać grusze warto zatem usunąć jałowce z naszego własnego ogrodu oraz poprosić sąsiadów aby i oni również unikali uprawy jałowców. To na pewno zmniejszy ryzyko wystąpienia rdzy gruszy, choć całkowicie go nie wyeliminuje.

Rdza gruszy - opryski, zwalczanie
Opryski przeciwko rdzy gruszy prowadzi się od fazy różowego pąka do zakończenia kwitnienia (maksymalnie do 30 dni po opadnięciu płatków kwiatowych). Należy je wykonywać w odstępach co 10 -14 dni. Najbardziej skutecznym przeciwko rdzy gruszy i polecanym do upraw amatorskich jest preparat Score 250 EC. Trzeba jednak pamiętać, że jest on skuteczny dopiero w temperaturze powyżej 12°C i nie powinien być stosowany częściej niż dwa razy w sezonie, ze względu na możliwość uodparniania się na ten preparat grzyba powodującego parcha gruszy. Dlatego do oprysków należy stosować przemiennie różne preparaty ochronne, m. in. Miedzian 50 WP, Kaptan 50 WP, Topsin M 500 SC, Zato 50 WG. Z uwagi na trudności z nabyciem środka Score 250 EC polecamy Zato 50 WG (stosuje się w ilości 1,5g rozpuszczone w 5-7,5 litra wody, co wystarcza do opryskania powierzchni 100m²).
Promanal 60 EC - ekologiczny środek owadobójczy

Promanal 60 EC to skuteczny środek owadobójczy, pomocny w walce ze szkodnikami na drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych. Jego substancją aktywną jest olej parafinowy, co czyni go bezpiecznym dla otaczającego nas środowiska. Promanal dopuszczony jest do stosowania w uprawach ekologicznych (nr zezw. 48/2009).
Promanal jest preparatem ochronnym stosowanym przeciwko przędziorkom, mszycom, misecznikom i ochojnikom zarówno na drzewach owocowych jak i krzewach i drzewach ozdobnych. Pozwala on w bezpieczny sposób zwalczać te szkodnikach na terenach ogrodów przydomowych i działkowych jak i w gospodarstwach ekologicznych.
Promanal 60 EC oddziałuje na szkodniki kontaktowo. Podczas wykonywania oprysku substancja aktywna Promanalu, czyli olej parafinowy, pokrywa cienką warstwą zimujące jeszcze stadia szkodników, co utrudnia ich procesy oddechowe. W efekcie szkodniki giną w wyniku uduszenia.
Należy tu pamiętać, że preparatem Promanal zwalczamy tylko stadia zimujące szkodników, najczęściej jaja lub wczesne stadia larwalne. Nie nadaje się on zaś do zwalczania form dorosłych w pełni sezonu wegetacyjnego.
Dlatego niezmiernie ważne jest aby wykonać oprysk Promanalem we właściwym terminie. Jeżeli na przedwiośniu nie uda nam się kupić środka Promanal 60 EC, możemy zastąpić go innymi preparatami opartymi na oleju parafinowym, posiadającymi zbliżony zakres stosowania, np. Treol 770 EC lub Catane 800 EC.
Kiedy stosować Promanal
Ekologiczny środek owadobójczy Promanal należy stosować od końca zimy przez okres wczesnej wiosny, w celu zniszczenia zimujących stadiów szkodników. Opryski promanalem najlepiej wykonywać od końca lutego do połowy marca, czyli od fazy pękania i nabrzmiewania pąków do początków kwitnienia. Nie zaleca się stosowania tego preparatu po zakończeniu kwitnienia, ze względu na wywoływanie objawów fitotoksyczności na roślinach.
Uwaga! Temperatura powietrza podczas wykonywania oprysku Promanalem musi być dodatnia, a najlepiej by wynosiła nie mniej niż 5°C (niektóre źródła zalecają nawet temp. aż 12°C). Jeżeli w dni tuż po wykonaniu oprysku temperatura spadnie znacznie poniżej 0°C, skuteczność zabiegu ulega zmniejszeniu. Dlatego też przed wykonaniem oprysku Promanalem warto sprawdzić prognozy pogody na najbliższe dni i upewnić się czy utrzymają się temp. dodatnie.
Jak wykonywać oprysk Promanalem
Promanal 60 EC stosujemy w formie oprysku cieczą o 2% stężeniu. Oznacza to, że 20 ml preparatu należy rozcieńczyć w 1 litrze wody. Oprysk wykonuje się za pomocą odpowiedniego opryskiwacza, pamiętając aby cieczą dokładnie pokryć wszystkie gałęzie na opryskiwanych drzewach i krzewach. Podczas przygotowywania cieczy do oprysku i wykonywania zabiegu należy przestrzegać wszelkich zasad ostrożności wymaganych przy stosowaniu środków ochrony roślin.
        ... czytaj więcej ...
Ślimaki - jak z nimi walczyć !
Ślimaki potrafią być utrapieniem w każdym ogrodzie, a ich licznemu występowaniu sprzyja wilgotna pogoda. Lubują się w liściach wielu roślin, pozostawiając na nich śluzowate ślady i wygryzione dziury. Przy bardzo licznej inwazji ślimaków w ogrodzie, mogą nawet powodować gołożer, zjadając niemal całe liście roślin.
Pierwszym krokiem w walce ze ślimakami, powinno być zapobieganie ich występowaniu. W przypadku ślimaków, zabiegi profilaktyczne polegają na osuszaniu terenu w pobliżu upraw i wykaszaniu rowów i zarośli, które są siedliskiem ślimaków. Ścięte rośliny natychmiast należy zbierać i nie dopuszczać do ich gnicia, gdyż w rozkładających się resztkach ślimaki znajdują doskonałe warunki do bytowania. Z otoczenia upraw usuwamy przedmioty mogące być kryjówkami dla ślimaków, takie jak deski, stosy kamieni i gruzu czy wyplewione chwasty. W przypadku plagi ślimaków należy zastanowić się nad potrzebą utrzymywania kompostowników, gdyż są to miejsca, w których ślimaki chętnie przebywają i składają jaja. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej struktury gleby. Częste grabienie, motyczenie i usuwanie chwastów powoduje przewietrzanie gleby, czego ślimaki nie lubią. Jeżeli ślimaki doskwierają naszym uprawom dosyć mocno, warto usypywać bariery z popiołu, trocin, plew jęczmienia lub wapna niegaszonego. Metoda ta jest skuteczna niestety tylko do czasu wystąpienia opadów.
Z pomocą przychodzą pułapki w postaci desek czy dachówek, położonych w zacisznym i wilgotnym miejscu, pod które wykładamy liście kapusty, sałaty, resztki ziemniaków czy marchwi albo otręby. Zbieranie ślimaków zwabionych do tak przygotowanych pułapek jest znacznie mniej pracochłonne.
Można również walczyć ze ślimakami domowymi sposobami obsadzając grządki roślinami, których ślimaki nie tolerują. Są to m. in. szałwia lekarska, majeranek, trybula, czosnek, gorczyca, cebula zwyczajna.
Niezwykle skutecznym domowym sposobem na ślimaki w ogrodzie jest również wykorzystanie piwa, które ślimaki wręcz uwielbiają. W miejscu, gdzie ślimaki lubią żerować, należy zakopać w ziemi ok. 1 cm poniżej powierzchni ziemi słoik napełniony tak w ok. 1/3 piwem. Ślimaki zwabione zapachem piwa podpełzną tak blisko pułapki, że w nią wpadną i już nie wyjdą. Pamiętajmy zatem, aby dobrać na tyle wysoki słoik, żeby jego ścianki uniemożliwiły ucieczkę ślimakom. Taką pułapkę trzeba też codziennie opróżniać. Jeżeli mamy duży ogród, warto rozmieścić kilka pułapek w różnych miejscach.
Warto również dbać o to aby w naszym ogrodzie zagościli naturalni wrogowie ślimaków, czyli: jeże, myszy, ropuchy, jaszczurki czy ptaki.
Wartym uwagi domowym sposobem na ślimaki w ogrodzie jest spryskanie roślin rozcieńczoną kawą. Jej aromat jest zdecydowanie nie lubiany wśród ślimaków.
Dostęp do rabat można też uniemożliwić ślimakom, stosując żel na ślimaki. Jest to preparat nowy na naszym rynku, oparty na składnikach naturalnych, w pełni bezpieczny dla roślin i ludzi. A przede wszystkim - bardzo skuteczny!
Chemiczne zwalczanie ślimaków w ogrodzie powinno być ostatecznością. W uprawach amatorskich powinniśmy go unikać i pozostawać przy metodach naturalnych. Jeżeli jednak ataki ślimaków są bardzo silne i nie dajemy sobie rady w walce z tymi szkodnikami, możemy zastosować takie preparaty jak np. Snacol, w którym substancją czynną jest metaldehyd. Środki zawierające metaldehyd rozsypujemy pomiędzy roślinami, uważając aby nie dostały się bezpośrednio na rośliny. Najlepsze efekty uzyskamy stosując preparaty późnym popołudniem bądź wieczorem, zanim ślimaki wyruszą na żer. Środki ochrony roślin nie są obojętne dla środowiska, zwłaszcza dla fauny glebowej, dlatego pamiętajmy aby zachować szczególną ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na etykiecie dołączonej do opakowania.
Pamiętajmy również, iż ślimaki wcale nie stanowią jedynie zagrożenia i szkody dla naszego ogrodu. W środowisku ślimaki pełnią bardzo ważną rolę, usuwając odpady poprzez zjadanie resztek martwych zwierząt i roślin. Do tego aktywnie uczestniczą w tworzeniu ziemi kompostowej! Dlatego nie podejmujmy zbyt pochopnie zwalczania tych bezkręgowców w naszym ogrodzie i jak tylko możemy, starajmy się wystrzegać środków chemicznych przeciw ślimakom.

Mszyce - jak zwalczać
Domowe sposoby na mszyce wykorzystują przede wszystkim rośliny, których mszyce nie lubią. Rośliny odstraszające mszyce to czosnek i cebula, z ziół dobra jest mięta, a z roślin ozdobnych - lawenda. Bardzo dobre rezultaty przynosi uprawa współrzędna warzyw z roślinami odstraszającymi mszyce, czyli wspólne sadzenie tych roślina na grządkach z innymi warzywami.
Z roślin odstraszających mszyce można też przygotować preparaty do oprysków przeciw mszycom.
Bardzo dobry domowy sposób na mszyce to wywar z cebuli, którą zazwyczaj każdy ma w kuchni. Aby przygotować wywar z cebuli przeciwko mszycom tniemy około 75 g cebuli w drobne kawałki, zalewamy ją ok. 10 l wody i gotujemy wszystko przez 30 minut na małym ogniu. Po ostudzeniu wywar jest gotowy do wlania do spryskiwacza i wykonania oprysku. Jest to również dobry środek na niektóre choroby grzybowe roślin.
Kolejny domowy sposób na mszyce to wyciąg z czosnku. W tym celu 20 dag czosnku przeciskamy przez praskę i zalewamy 10 l wody. Całość pozostawiamy na ok. 24 godziny. Gdy czas ten minie, wyciąg z czosnku na mszyce jest gotowy do użycia.
Domowy sposób na mszyce to również wyciąg z mniszka lekarskiego, popularnie zwanego mleczem. To także okazja aby pożytecznie wykorzystać tę roślinę, zazwyczaj rosnącą jako chwast. Aby przygotować wyciąg z mniszka na mszyce, bierzemy 40 dag liści mniszka i zalewamy je 10 l wody. Pozostawiamy to na 3 godziny i wykonujemy oprysk.
Jeżeli zrobiliśmy domowy wyciąg na mszyce, musimy go zużyć zaraz po wykonaniu. Natomiast wywary można przechowywać przez ok. 2 miesiące w szczelnym pojemniku, postawionym w zacienionym miejscu. Pamiętajmy, że tych środków nie da się przedawkować dlatego spryskując rośliny nie żałujmy dużej ilości płynu.
Jako domowe sposoby na mszyce stosuje się też opryski szarym mydłem. Jeżeli mamy w domu szare mydło, należy rozpuścić ok. 200 g szarego mydła w 1 litrze ciepłej wody. Gdy płyn ostygnie możemy wykonać oprysk na mszyce. Zastosowanie szarego mydła, zwanego inaczej mydłem potasowym, jest dość powszechne w ogrodnictwie, a w sklepach ogrodniczych można też bez problemu kupić płynne mydło potasowe ogrodnicze.
Jeżeli już odwiedzimy sklep ogrodniczy, to przeciw mszycom warto poszukać naturalnego, nieszkodliwego dla środowiska preparatu Agricolle, który dostępny jest w formie koncentratu do przygotowania cieczy roboczej lub jako gotowy do użycia środek w butelce z opryskiwaczem. Poza mszycami Agricolle zwalcza wiele innych powszechnie występujących szkodników roślin.
Wśród środków ochrony roślin do zwalczania mszyc (tzw. aficydów) możemy wyróżnić preparaty systemiczne i powierzchniowe.
Systemiczne środki ochrony roślin wnikają do rośliny i krążą wraz z jej sokami, przemieszczając się do nowych przyrostów. Mszyce wysysają je wraz z sokami roślin. Natomiast powierzchniowe pozostają na powierzchni rośliny, działając na mszyce bezpośrednio.
Przykładem preparatu systemicznego jest Teppeki 50 WG. To unikalny środek przeciw mszycom: jest skuteczny przez 21 dni i chroni również nowe przyrosty. Jak działa ten preparat? Teppeki 50 WG zawiera flonikamid – substancję czynną, która w roślinie działa układowo tzn. wnika do roślin i przemieszcza się w nich. Mszyce, które żerują na chronionej roślinie ulegają zatruciu. Mogą one przez pewien czas pozostawać jeszcze na roślinie, ale mamy pewność że już jej nie szkodzą, bo przestają żerować.
Substancja aktywna pozostaje w roślinie przez około 21 dni. W tym czasie przemieszcza się również do młodych przyrostów, które są najczęściej atakowane przez mszyce. Roślina jest więc chroniona także przed nowymi koloniami mszyc usiłującymi ją zasiedlić.
Teppeki, w odróżnieniu od wielu konwencjonalnych środków ochrony roślin, jest bezpieczny dla owadów pożytecznych i pszczół, ze względu na swoje selektywne działanie do owadów innych niż mszyce.
Stosowanie:
Teppeki 50 WG dostępny jest w opakowaniach 1 gram z serii Twój ogród. Można go stosować od wczesnej wiosny do końca wegetacji. Działa na larwy i dorosłe owady w szerokim zakresie temperatur (5-25°C).
Dawkowanie: Róża, aster chiński, chryzantema, świerk, buk – 1 g w 4-8 l wody
                    Jabłoń – 1 g w 1,5-7 l wody

Preparaty o działaniu powierzchniowym
Środki ochrony roślin o działaniu powierzchniowym nie wnikają do wnętrza rośliny. Ich zadaniem jest zwalczanie szkodników na roślinie kontaktowo i żołądkowo. Przykładem takich preparatów mszycobójczych są: Kohinor 200 SL i Bulldock 025 EC (oprócz mszyc zwalczają one także inne szkodniki np. mączlik szklarniowy, wełnowiec, wciornastki, owocówki itd.).
Należy pamiętać, aby tymi preparatami pryskać dopiero po wieczornym oblocie pszczół!
Jednym z najpopularniejszych środków do zwalczania szkodników był Talstar 100 EC zawierający bifentrynę. Niestety preparat ten został wycofany z obrotu. W chwili obecnej na rynku dostępny jest preparat biobójczy zawierający identyczną dawkę bifentryny o nazwie Telesfor 100 EC.
Dawkowanie środków
Kohinor 200 SL:  Kapusta głowiasta – 2,5 ml w 10 litrach wody
                          Pomidor, ogórek – 7,5 ml w 10 litrach wody
                          Rośliny ozdobne – 4,0-12,5 ml w 10 litrach wody

Miedzian 50 WP - jak i kiedy stosować, terminy oprysków
Miedzian 50 WP jest środkiem grzybobójczym do zwalczania chorób grzybowych na drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych i warzywach. Jest to preparat zalecany do stosowania w amatorskiej uprawie roślin na terenie ogrodów działkowych, a także dopuszczony do ochrony roślin w produkcji ekologicznej.
Jakie choroby zwalcza Miedzian 50 WP
Miedzian 50 WP jest preparatem do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych takich jak: zaraza ziemniaka, antraknoza, rdza, septorioza liści, zaraza ogniowa oraz kanciasta plamistość bakteryjna. Wczesne zidentyfikowanie choroby pozwala na szybkie pozbycie się patogenów grzybowych i bakteryjnych na zarażonej roślinie.
Kiedy stosować Miedzian 50 WP
Miedzian 50 WP stosujemy w momencie zauważenia i zidentyfikowania choroby na roślinie. Opryski możemy wykonywać od marca do października. W terminie od marca do maja zabiegi wykonujemy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 6°C. Wykonujemy je na roślinach zarażonych patogenem chorobotwórczym. Możemy również stosować preparat profilaktycznie. Oprysk Miedzianem wykonujemy w dni pochmurne, bezwietrzne. Unikamy opryskiwania roślin w pełnym słońcu, podczas deszczu lub przy temperaturze poniżej 0°C.
Miedzian - terminy oprysków drzew i krzewów owocowych
Miedzian 50 WP może być stosowany w ochronie wielu gatunków roślin sadowniczych. Pierwsze opryski wykonuje się już na przedwiośniu, zaś ostatnie - jesienią. A zatem preparat ten przydaje się przez niemal cały sezon wegetacyjny.
Opryski miedzianem w ogrodzie działkowym rozpoczynamy już w okresie nabrzmiewania pąków liściowych u brzoskwini i moreli, a także wiśni i czereśni, opryskując te drzewa przeciwko rakowi bakteryjnemu (dawka 30g preparatu rozpuszczone w 5-7,5 l wody, wystarcza na 100m²). W okresie pękania pąków Miedzianem opryskujemy jabłonie i grusze przeciwko zarazie ogniowej, stosując dawkę 15g na 5-7,5 l wody. Oprysk ten wykonuje się profilaktycznie, jeżeli w poprzednim roku stwierdzono występowanie zarazy w ogrodzie lub w jego sąsiedztwie. W okresie ukazywania się pierwszych liści wykonujemy Miedzianem kolejny oprysk jabłoni i gruszy, tym razem przeciwko parchowi. Zalecana dawka to również 15g miedzianu na 5-7,5 litra wody.
W okresie przed kwitnieniem opryskuje się krzewy winorośli przeciwko mączniakowi rzekomemu winorośli. Ponowny oprysk Miedzianem wykonuje się po kwitnieniu. W okresie kwitnienia przeciwko rakowi bakteryjnemu opryskuje się czereśnie i wiśnie, stosując miedzian w dawce 15g preparatu rozpuszczone w 5-7,5 l wody.
Po zbiorach oprysk Miedzianem wykonuje się na krzewach agrestu i porzeczek. Celem tego zabiegu jest zwalczanie takich chorób, jak: opadzina liści, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, biała plamistość porzeczki.
Ostatni oprysk Miedzianem wykonujemy jesienią, po opadnięciu liści, zwalczając kędzierzawość liści brzoskwini. Stosujemy roztwór 1%, czyli 10g miedzianu na 1 litr wody.
Jak stosować Miedzian 50 WP
Przed przystąpieniem do oprysków musimy pomyśleć ile cieczy będzie nam potrzebne. Kolejnym etapem jest odmierzenie odpowiedniej ilości proszku i wymieszanie go z małą ilością wody. Po wymieszaniu wlewamy go do spryskiwacza i uzupełniamy kolejną docelową dawką wody. Po napełnieniu zbiornika należy wymieszać ciecz roboczą ręcznie lub za pomocą mieszadła, w które wyposażone są niektóre opryskiwacze. Rośliny opryskujemy delikatną mgiełką. Należy pokryć dokładnie cieczą te miejsca, gdzie występuje choroba. Po wykonaniu oprysku zbiornik trzykrotnie przepłukujemy czystą wodą i odstawiamy do wyschnięcia. Nigdy nie zostawiamy cieczy z preparatem na później, gdyż może dojść do poparzeń na roślinie po takim oprysku.
Miedzian 50 WP przechowujemy wyłącznie w oryginalnym opakowaniu w temperaturze nie niższej niż -5°C i nie wyższej niż 30°C.
Należy pamiętać, że przy wykonywaniu oprysków trzeba mieć na sobie odzież ochronną, rękawice i okulary ochronne. Zabronione jest również spożywanie pokarmów, palenie papierosów i obecność dzieci podczas opryskiwania roślin preparatem Miedzian 50 WP.
Do zastosowań amatorskich polecany jest Miedzian 50 WP w opakowaniach 15g lub 50g środka.

Wróć do spisu treści