KOMUNIKAT
Krajowego Zarządu PZD z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie porad prawnych dla osób zainteresowanych nabyciem działki w ROD - 15.03.2022
Organizacja Walnych Zebrań 2022
Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 15 marca br. po tym jak na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lutego br. zniesiona została większość obostrzeń, podjął uchwałę nr 102/2022
w sprawie odbywania walnych zebrań i konferencji delegatów ROD w 2022 roku, zgodnie z którą rodzinne ogrody działkowe od dnia dzisiejszego zyskały możliwość odbywania walnych zebrań i konferencji delegatów ROD w 2022 roku.
VI Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Krakowie
W dniu 14 września 2019 roku w Domu Działkowca ROD „Dębniki” w Krakowie odbył się VI Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Krakowie.Zjazd otworzyła Prezes Okręgu Małopolskiego PZD w Krakowie Pani Janina Oramus witając przybyłych Delegatów, członków ustępujących władz oraz zaproszonych gości. Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewano hymny: Polski oraz PZD.
W ramach wstępu, Pani Prezes Janina Oramus przedstawiła zadania VI Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD w Krakowie:- udokumentowanie jedności i woli walki w obronie istnienia oraz dalszego rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców,a w szczególności fundamentów prawnych regulujących ich funkcjonowanie,- dokonanie oceny naszej działalności w czasie ostatniej kadencji 2015-2019, wskazanie osiągnięć i potknięć orazwytyczenie na tej podstawie programu do dalszej pracy.- wybór władz okręgowych, które będą te ważne zadania realizować w obronie ruchu działkowego i rozwoju ogrodówdziałkowych, w kadencji 2019-2023.
VI Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Krakowie podjął 6 uchwał:
1. w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Okręgowej Rady Małopolskiej PZD w Krakowie za okres
kadencji 2015 – 2019;
2. w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Krakowie z działalności za okres
kadencji 2015 – 2019;
3. w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Okręgowemu Zarządowi Małopolskiemu PZD w Krakowie;
4. w sprawie uchwalenia programu działania Okręgu Małopolskiego PZD w Krakowie na następną kadencję;
5. w sprawie ustalenia liczby członków:
a. Okręgowej Rady Małopolskiej PZD w Krakowie – 39 członków
b. Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Krakowie – 9 członków6. w sprawie ustalenia wyników wyborów do Okręgowej Rady, Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz Delegatów naKrajowy Zjazd Delegatów PZD.
Ponadto VI Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Krakowie przyjął:1. Stanowisko w sprawie znaczenia rodzinnych ogrodów działkowych dla społeczności miast i współpracy z lokalnymiwładzami samorządowymi,2. Apel do władz samorządowych o współpracę z Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi w Okręgu Małopolskim PZDw Krakowie i uwzględnienie rodzinnych ogrodów działkowych w budżetach jednostek terytorialnych,3. Stanowisko w sprawie nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnychrodzin,4. Stanowisko w sprawie zagrożeń dla rodzinnych ogrodów działkowych,5. Stanowisko w sprawie oświaty ogrodniczej,6. Stanowisko w sprawie ROD w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań,7. Stanowisko w sprawie programu rozwoju ROD w województwie małopolskim8. podziękowanie dla Pana Eugeniusza Kondrackiego, Prezesa Polskiego Związku Działkowców i Krajowej Rady.W przerwie Zjazdu odbyły się I posiedzenia organów Okręgu Małopolskiego PZD w Krakowie:Prezesem Okręgu została wybrana Pani Marta Warmuz.I Wiceprezesem wybrano Panią Beatę Bartosz.Wiceprezesem został Pan Robert Czech.Sekretarzem została Pani Ewa Błachut.Skarbnikiem wybrano Panią Zofię Jędrzejek – Chwastek.W skład Okręgowego Zarządu Małopolskiego PZD w Krakowie weszli ponadto: Pani Anna Kozyra, Pan Stanisław Oszast, Pan Jan Wolak oraz Pan Jan Wołoch.Na Przewodniczącą Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Krakowie została wybrana Pani Ewa Sugier. I Zastępcą została Pani Maria Motloch (I V-ce Prezes ROD Falkowa z Nowego Sącza), Zastępcą Pani Agnieszka Marek, a Sekretarzem Pani Grażyna Grzybowska.
Zarząd ROD Senior w Nowym Sączu
W dniu 12 marca 2019 r. odbyło się Nadzwyczajne XXVII posiedzenie KR PZD, którego przedmiotem była znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami przyjęta przez Sejm w dniu 20 lutego
2019 r. Posiedzenie zostało zwołane w trybie nadzwyczajnym z uwagi na czas, jaki pozostał do wyznaczonych w Senacie terminów na jej procedowanie (posiedzenie komisji senackiej – 19.03.2019 r., posiedzenie Senatu – 20.03.2019 r.), a w konsekwencji konieczność oceny zagrożeń wynikających zustawy dla rodzinnych ogrodów działkowych i ustalenia działań, które powinny podjąć struktury Związku, a które potencjalne zniwelują niebezpieczne dla istnienia wielu ogrodów skutki, jakie za sobą niosą zapisy ustawy.
W wyniku szczegółowego przedstawienia przez Prezesa PZD i r.pr. Tomasza Terleckiego zagrożeń dla ROD w związku z uchwaleniem ustawy, jak również zobrazowania sytuacji ROD w okręgach, Krajowa Rada PZD podjęła dwa stanowiska w których zawarte zostały podglądy PZD na temat znowelizowanej ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz równoległych działań, które powinny podejmować ogrody.
Jednostka Krajowa PZD w załączeniu przekazuje podjęte na XXVII posiedzeniu Krajowej Rady PZD stanowiska, celem zapoznania się z nimi, poinformowania działkowców, przede wszystkim na odbywających się w ROD walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych i poważnego potraktowania zagrożenia.
Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej PZD pod datą 1 marca 2019 roku zamieszczone zostało pismo skierowane do Marszałka Senatu RP Pana Stanisława Karczewskiego, do którego dołączona została Opinia w sprawie uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 77. posiedzeniu w dniu 20 lutego 2019 r. ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami przygotowana przez Biuro Prawne PZD. Natomiast pod datą 7 marca 2019 roku została zamieszczona informacja o spotkaniu przedstawicieli PZD z Wiceministrem Infastruktury w sprawie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, Sekretarzem Stanu, Panem Arturem Soboniem.
Prezes PZD
/-/ Eugeniusz Kondracki

W ostatnim czasie w mediach nasiliła się nagonka na Polski Związek Działkowców.
Usiłuje się stworzyć obraz PZD jako stowarzyszenia w którym dochodzi do patologii poprzez defraudację pieniędzy działkowców, zawładnięcie funkcjami w organach PZD przez wiele lat. W tych sprawach wielokrotnie wypowiadała się Krajowa Rada PZD oraz inne struktury Związku.
czytaj więcej ... stanowisko OZM w Krakowie

Komunikat KR PZD w sprawie usuwania azbestu
z terenów rodzinnych ogrodów działkowych
Krajowa Rada PZD informuje, że działkowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na usunięcie azbestu ze środków z budżetu gminy, w której położony jest ogród. Dotyczy to demontażu, pakowania, transportu wyrobów/odpadów zawierających azbest i przekazania ich na składowisko odpadów niebezpiecznych. Usunąć można m.in. płyty eternitowe faliste lub płaskie czy rury azbestowo-cementowe. Uwaga, dofinansowanie nie obejmuje pokrycia kosztów położenia nowego poszycia dachu.

Nowe zasady wycinki krzewów i drzew
W dniu 28 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów. Te zasady określono w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (zwanej dalej: „ustawą”), która ostatnio została gruntownie zmieniona przez nowelizację z 25 czerwca 2015 roku (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045). Co ta zmiana oznacza dla działkowców?
najnowsze zmiany w ustawie ... http://pzd.pl/artykuly/19535/188/Komunikat-Krajowej-Rady-PZD-dot-zasady-wycinki-drzew-i-krzewow-od-1-stycznia-2017-r.html

Specjalny komunikat Krajowej Rady PZD - 21.07.2015
Uwaga działkowcy! W całym kraju odnotowuje się przypadki poparzeń przez barszcz Sosnowskiego. To imponujących rozmiarów, piękna roślina –jednak niezwykle groźna dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt, już po minutowym kontakcie w niewielkiej odległości. Barszcz wkracza na tereny ogrodów działkowych, o czym informują okręgowe zarządy PZD m.in. w Zielonej Górze (ROD „Metalowiec” w Jasieniu) i Gdańsku. Wobec tak dużego zagrożenia ze strony tej rośliny oraz zakazu samodzielnego jej zwalczania, konieczne jest informowanie działkowców o zagrożeniu, sposobach rozpoznania rośliny, konieczności zachowania ostrożności po jej rozpoznaniu i potrzebie zgłaszania jej występowania odpowiednim służbom. Krajowa Rada PZD zwraca się do wszystkich zarządów ogrodów o szczególne zainteresowanie się czy roślina ta nie występuje już na terenach ogólnych ogrodów lub na działkach i szybkie podjęcie odpowiednich działań, zgodnie z instrukcją przedstawianą w poniższym tekście.