Wiadomości - ROD Senior

Senior

 Rodzinny Ogród Działkowy w Nowym Sączu 

Przejdź do treści

Menu główne:

PZD
       czytaj więcej ...
W ostatnim czasie w mediach nasiliła się nagonka na Polski Związek Działkowców.
Usiłuje się stworzyć obraz PZD jako stowarzyszenia w którym  dochodzi  do patologii poprzez defraudację pieniędzy działkowców, zawładnięcie funkcjami w organach PZD przez wiele lat. W tych sprawach wielokrotnie wypowiadała się Krajowa Rada PZD oraz inne struktury Związku.
   czytaj więcej ...  stanowisko OZM w Krakowie  
                            materiały KR PZD w Warszawie   
                            apel KR PZD do Zarządów ROD oraz działkowców  

Komunikat KR PZD w sprawie usuwania azbestu
z terenów rodzinnych ogrodów działkowych
Krajowa Rada PZD informuje, że działkowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na usunięcie azbestu ze środków z budżetu gminy, w której położony jest ogród. Dotyczy to demontażu, pakowania, transportu wyrobów/odpadów zawierających azbest i przekazania ich na składowisko odpadów niebezpiecznych. Usunąć można m.in. płyty eternitowe faliste lub płaskie czy rury azbestowo-cementowe. Uwaga, dofinansowanie nie obejmuje pokrycia kosztów położenia nowego poszycia dachu.
Najważniejsze wydarzenia w PZD w roku 2015
- kalendarium

Rok 2015 obfitował w ważne dla działkowców wydarzenia. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Nowe zasady wycinki krzewów i drzew
W dniu 28 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów. Te zasady określono w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (zwanej dalej: „ustawą”), która ostatnio została gruntownie zmieniona przez nowelizację z 25 czerwca 2015 roku (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045). Co ta zmiana oznacza dla działkowców?  
Specjalny komunikat Krajowej Rady PZD - 21.07.2015
Uwaga działkowcy! W całym kraju odnotowuje się przypadki poparzeń przez barszcz Sosnowskiego. To imponujących rozmiarów, piękna roślina –jednak niezwykle groźna dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt, już po minutowym kontakcie w niewielkiej odległości. Barszcz wkracza na tereny ogrodów działkowych, o czym informują okręgowe zarządy PZD m.in. w Zielonej Górze (ROD „Metalowiec” w Jasieniu) i Gdańsku. Wobec tak dużego zagrożenia ze strony tej rośliny oraz zakazu samodzielnego jej zwalczania, konieczne jest informowanie działkowców o zagrożeniu, sposobach rozpoznania rośliny, konieczności zachowania ostrożności po jej rozpoznaniu i potrzebie zgłaszania jej występowania odpowiednim służbom. Krajowa Rada PZD zwraca się do wszystkich zarządów ogrodów o szczególne zainteresowanie się czy roślina ta nie występuje już na terenach ogólnych ogrodów lub na działkach i szybkie podjęcie odpowiednich działań, zgodnie z instrukcją przedstawianą w poniższym tekście.
             .... czytaj więcej

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego